"Süt Akademisi" Eğitimi İzmir’de başladı

Yaşam 01.09.2022 - 15:06, Güncelleme: 02.09.2022 - 14:47 22397+ kez okundu.
 

"Süt Akademisi" Eğitimi İzmir’de başladı

Süt ve süt ürünleri, gıda güvenliği, çiğ süt kalitesi ve proses teknolojisi gibi konularda düzenli akademik eğitimler düzenleyen Süt Akademisi eğitim serileri sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşti.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Karma Grup tarafından gerçekleştirilen Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği ASÜD ve SETBİR tarafından desteklenen "Süt Akademisi" eğitim seminerleri İzmir’de başladı. 01 Eylül tarihinde İzmir Konak’da bulunan Karaca Otel’de gerçekleşen eğitim seminerlerin ilk gününde açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Süt Teknoloji Bölümünden Prof. Dr. Barbaros Özer yaptı. Özer, Süt ürünlerinde kaliteye etki edebilecek  hammadde ve proses kaynaklı riskler konusunu ile hijyenik üretimlerde zorlama ilkelerini ele aldı. İzmir Tarım il Müdür Yardımcısı Oktay Darcan’da  başta coğrafi işaretli ürünler olmak üzere bakanlıkça gıda güvenliğine önem verdiklerini söyledi. Ürünlerin sürdürülebilir olması işletmelerin bu doğrultudaki çalışmalarını yerinde takip ettiklerini belitti. Çiğ süt kalitesi ve proses teknolojisi seçiminin son ürün kalitesine etkileri, süt hijyeni, süt endüstrisinde kalite kontrol ve AR-GE ve projelendirme başlıklarında dört modülden oluşan akademi eğitimlerine ülke çapında büyük süt üreticilerinin ilgili birimlerinden mühendisler, yetkililer katıldı. “Türkiye’de büyük süt üreticileri riski minimize etmiş durumdalar” Süt ve süt ürünleri, gıda güvenliği, gıda işletmelerinde hijyenik tasarım konularında eğitmenlik yapan ve uluslararası akreditasyonu olan Prof. Dr. Barbaros Özer “Bu eğitimlerin amacı süt sektöründe çalışan profesyonellerin, bizce var olduğunu tahmin ettiğimiz teknik, akademik bilgi eksikliğini kapatmak, onlardan gelebilecek eğitim taleplerini değerlendirip yeni modüller oluşturmak. Güncel sorunlar üzerinden modeller geliştirerek, karşılıklı interaktif bir eğitim süreci aslında yaptığımız. Bu süreç içerisinde sahadaki arkadaşlarımızın taleplerini, pratiklerini görüyoruz. O pratiklere göre Süt Akademisi olarak biz de kendi eğitim modüllerimizi örnekliyoruz.” dedi. Süt Akademisi, Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun eğitimler düzenliyor Süt Akademisi olarak eğitimler düzenlediklerinin altını çizen Özer “Biz her çeşit ürünün üretildiği bir coğrafyayız. Süt işletmelerimiz çok geniş bir ürün segmentine sahip. Dolayısıyla her ürün ve hatta ayrı bir sorun, ayrı bir iyileştirme ihtiyacı olabiliyor. Hiçbir sorun olmasa bile üretim maliyetlerini düşürme, daha kaliteli üretme, ihracata giden ürünlerde spesifik taleplere göre yeni modifikasyonlar yapma gibi konularda karşılık fikir alışverişi yapıyoruz.” tespitlerinde bulundu. Süt işlenmesindeki riskleri en aza indirmeliyiz Karma Grup İş Geliştirme Direktörü Zuhal Başaran ise  “20 yıl boyunca uluslararası firmaların süt gruplarında çalıştım. Çiğ sütün pastörizesi ve oradan yoğurt elde etme, yoğurdun istediğiniz özelliklere gelmesini sağlamak aşamalarında ciddi bir mühendislik gerekiyor. Doğru ekipman, doğru insan kaynağı, doğru yöntem… Bunların tamamı bir arada olmadan istediğiniz ürün ortaya çıkmıyor. Yoğurt yapmanın çok basite alınmaması gerekiyor. Arkasında gerçekten ciddi bir süreç, emek, çalışma söz konusu.’ dedi.  
Süt ve süt ürünleri, gıda güvenliği, çiğ süt kalitesi ve proses teknolojisi gibi konularda düzenli akademik eğitimler düzenleyen Süt Akademisi eğitim serileri sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Karma Grup tarafından gerçekleştirilen Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği ASÜD ve SETBİR tarafından desteklenen " Süt Akademisi" eğitim seminerleri İzmir’de başladı. 01 Eylül tarihinde İzmir Konak’da bulunan Karaca Otel’de gerçekleşen eğitim seminerlerin ilk gününde açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Süt Teknoloji Bölümünden Prof. Dr. Barbaros Özer yaptı. Özer, Süt ürünlerinde kaliteye etki edebilecek  hammadde ve proses kaynaklı riskler konusunu ile hijyenik üretimlerde zorlama ilkelerini ele aldı. İzmir Tarım il Müdür Yardımcısı Oktay Darcan’da  başta coğrafi işaretli ürünler olmak üzere bakanlıkça gıda güvenliğine önem verdiklerini söyledi. Ürünlerin sürdürülebilir olması işletmelerin bu doğrultudaki çalışmalarını yerinde takip ettiklerini belitti.

Çiğ süt kalitesi ve proses teknolojisi seçiminin son ürün kalitesine etkileri, süt hijyeni, süt endüstrisinde kalite kontrol ve AR-GE ve projelendirme başlıklarında dört modülden oluşan akademi eğitimlerine ülke çapında büyük süt üreticilerinin ilgili birimlerinden mühendisler, yetkililer katıldı.

“Türkiye’de büyük süt üreticileri riski minimize etmiş durumdalar”

Süt ve süt ürünleri, gıda güvenliği, gıda işletmelerinde hijyenik tasarım konularında eğitmenlik yapan ve uluslararası akreditasyonu olan Prof. Dr. Barbaros Özer “Bu eğitimlerin amacı süt sektöründe çalışan profesyonellerin, bizce var olduğunu tahmin ettiğimiz teknik, akademik bilgi eksikliğini kapatmak, onlardan gelebilecek eğitim taleplerini değerlendirip yeni modüller oluşturmak. Güncel sorunlar üzerinden modeller geliştirerek, karşılıklı interaktif bir eğitim süreci aslında yaptığımız. Bu süreç içerisinde sahadaki arkadaşlarımızın taleplerini, pratiklerini görüyoruz. O pratiklere göre Süt Akademisi olarak biz de kendi eğitim modüllerimizi örnekliyoruz.” dedi.

Süt Akademisi, Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun eğitimler düzenliyor

Süt Akademisi olarak eğitimler düzenlediklerinin altını çizen Özer “Biz her çeşit ürünün üretildiği bir coğrafyayız. Süt işletmelerimiz çok geniş bir ürün segmentine sahip. Dolayısıyla her ürün ve hatta ayrı bir sorun, ayrı bir iyileştirme ihtiyacı olabiliyor. Hiçbir sorun olmasa bile üretim maliyetlerini düşürme, daha kaliteli üretme, ihracata giden ürünlerde spesifik taleplere göre yeni modifikasyonlar yapma gibi konularda karşılık fikir alışverişi yapıyoruz.” tespitlerinde bulundu.

Süt işlenmesindeki riskleri en aza indirmeliyiz

Karma Grup İş Geliştirme Direktörü Zuhal Başaran ise  “20 yıl boyunca uluslararası firmaların süt gruplarında çalıştım. Çiğ sütün pastörizesi ve oradan yoğurt elde etme, yoğurdun istediğiniz özelliklere gelmesini sağlamak aşamalarında ciddi bir mühendislik gerekiyor. Doğru ekipman, doğru insan kaynağı, doğru yöntem… Bunların tamamı bir arada olmadan istediğiniz ürün ortaya çıkmıyor. Yoğurt yapmanın çok basite alınmaması gerekiyor. Arkasında gerçekten ciddi bir süreç, emek, çalışma söz konusu.’ dedi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve favorimagazintv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.